MEHED KOOS, ELU HOOS!

neljapäev, 16. jaanuar 2014

Elust Jaapanis rääkis hr. Heikki Vallaste.


Eesti-Jaapani Assotsiatsiooni president hr. Heikki Vallaste leidis oma ülipingelises ajagraafikus augu külastamaks uudishimulisi vanamehi nende „kodus“ Kivimäel ja vastamaks paljudele  küsijatele.
Minu nõuka-aja teadmised Jaapanist piirdusid Kobo Abe romaaaniga „Luitenaine“. Hilisemad  kohtumised jaapanlastega on süvendanud lugemisel saadud kuvandit, et Jaapani mees on  hallinevate juustega, lühemat kasvu, lahke naeratusega, pidevalt  kummardav; jaapani naine on suurte prillidega, pükskostüümis, ei kummarda, valge portselannäokesega,säravate neoonroosade huultega, mis tõstavad esile küpse idamaise ilu.
Selliste inimeste seas alustas oma „Jaapani kärjääri“ härra H.Vallaste. Alustuseks koos jaapani keele põhjaliku õppimise ja omandamisega  1960. aastal tõlkis ja täiustas Heikki san*   karatee reegleid. Töötades teaduste akadeemia küberneetika instituuduudis avanes tal võimalus, nagu  ta mainis, et täiesti juhuslikult, asuda 9 kuuks  tööle Jaapani 1970.a. maailmanäitusele Expo 70. Füüsiku teaduskraadiga teadlane Vallaste lõpetas oma kärjääri Tallinna Tehnikaülikoolis ja siirdus  Eesti taasiseseisvumisel välisministeeriumi teenistusse. Tema tõhusal toel avati Jaapani Sursaatkond 1993.a. Tallinnas ja 1996.a. Eesti Suursaatkond Tokyos, kus hr. Vallaste toimetas saatkonna ajutise asjurina.Tollest ajast tõi ta meieni  värvikad pildid meie presidendi L. Meri kohtumisest Jaapani keisri  Arihitoga, keisri vastuvõttudest diplomaatilisele korpusele, meie kaasmaalaste tegemistest Jaapanis, kensakad lood seonduvalt M.Sinisoo ja ta abikaasa nimega, ozeki Baruto tegemistest ja palju muud huvitavat 127 milj. elanikkonnaga saarteriigi  elust. Hr. Vallaste väitis, et eesti ja jaapani keele foneetika ja grammaatika on küllaltki sarnased, aga 1850 hieroglüüfi selgeks õppimine  käiks vist meile, vanameestele, üle jõu.
Heikki Vallaste on nii humanitaar-  kui ka reaalteaduste alal teadja ja tegija mees, kes on koostanud ja toimetanud e-sõnastikke, töötanud teadlasena Tiit Vähi  juures Sillamäel, pälvinud Jaapani välisministri aukirja 2012 aastal pikaajaliste saavutuste eest Jaapani kultuuri õpetamisel ja tutvustamisel, ta on koostöös firmaga „Sony“ sisustanud keelelabori  ja palju palju muud mida ei jõua selles tagasihoidlikus kirjatükis kajastada.
*San - kasutatakse Jaapanis  nime järel, midagi meie härra taolist.
Ühtlasi vabandan kirjutises esineda võivate faktivigade eest.

Kirjutas Jaak
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar