MEHED KOOS, ELU HOOS!

neljapäev, 11. veebruar 2016

VIHM, PORI, TÕRV, PUUST SUUSAD JA VINTSKED VANAMEHED!

Vat, vanasti oli lumi...
Tule algus
Huvilised asja jälgimas!
   Need on märksõnad, mis iseloomustasid meie tänavust vastlapäeva. Olime andnud nõusoleku Eesti Vabaõhumuuseumi vastlapäeva korraldajale juba vanaaasta lõpul, et teeme puusuuskade näidistõrvamise ja näitame vana head klassikalist suusastiili koos vana aja riietusega.
   Kahjuks, ega looduse vastu ei saa ! Keegi ei osanud ette näha, et poole meetri paksune lumevaip  
Tõelised fännid
Kas lumi oli kaasa toodud?
Hõissa, vastlad!
Vaprad Vanamehed!!!
sulab jaanuaris kiiremini kui kevadel. Vaatamata viletsale ilmale, põles 9.veebruaril  kokkulepitud kohas, Kolu kõrtsi ees, lõke, et selle paistel seda tõrvamistööd teha. Lume- või huvipuudusest tingitult külastajaid suuskadega või ka ilma suuskadeta, kahjuks seal näha ei olnud.  Nii suundus osa meist jalutuskäigule Setu talu poole, jättes spetsialistid tõrvamise alal lõkke äärde. Mere lähedus ja vinge vastutuul ei teinud meie jalutamist kergeks. Hoopis meeldivam oli sisse astuda päris värsketest palkidest ehitatud maja sooja kambrisse, mis lahke „perenaise“ sõnul oli Kallaste linnamaja järgi muuseumisse ehitatud. Oleks kuulanud „perenaise“ juttu Peipsi järve äärse rahva elust olust kauemgi kui poleks uksest sisse astunud asiaatliku välimusega külastajad. Lahkusime viisakalt, et teha ruumi uutele külalistele. Sadakond sammu eemal on ehitatud uhke Setu talukompleks, mis koosneb mitmest hoonest. Tore  noor„peremees“ jagas asjatundlikke seletusi  ja omaküpsetatud pliine oavõide ja moosiga. Tänasime võõrustajat, sest uued külalised  koputasid nõudlikult ukse taga.
      Väljas oli pime ja vilets koerailm kui Kolu kõrtsi juurde jõudsime. Oli vaikne ja peaaegu inimtühi. Ainult kustuva lõkketule ümber ootasid meid vaprad suusatõrvajad, kes olid  piisavalt palju omanikuta või siis meie kõigi  (loe; muuseumi) vara ära tõrvanud. Selleks et mitte saada  viirushaigust, läksime kõrtsikambrisse, kus lahked prouad, preilid meile maitsvat hernesuppi ja karaskit tee kõrvale  serveerisid. Hea vana suusalõhna levitasid ruumi mitukümmend  värskelt tõrvatud suuska ja sellega võikski lõpetada selle aasta vastlapäeva kirjeldamise, sest kes vana asja meelde tuletab ...  see mõtelgu ise edasi !
   Huvilistel oli võimalus oma silmaga näha kuidas 50 aastat tagasi suuski tõrvati ja tunda seda lõhna, mis männimetsa all mõnusalt ninna tungis. Visad, need Nõmme vanamehed!
Johannes


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar